با تکنولوژی ساخت و روش های افزایش طول عمر باتری گوشی آشنا بشیم

روش های افزایش طول عمر باتری گوشی

 

با پیشرفت روزبه‌روز تکنولوژی و گوشی‌های هوشمند نسبت به نسل‌های قبلی، باعث شده تا نتوانیم زندگی را بدون گوشی هوشمند تصور کنیم، گویی تکه‌ای از پازل زندگی‌مان شده اما برای اینکه این وسیله دوست‌داشتنی در طول روز ما را تنها نگذارد نیاز به منبع تغذیه مناسب داریم که در گوشی با عنوان باتری از آن می‌کنیم. در مسیر پرفرازونشیب طراحی و ساخت تلفن‌های همراه از باتری‌ها با تکنولوژی‌های متفاوت استفاده شده که در این مقاله به بررسی انواع باتری‌های تابه‌حال تولید شده و معایب و مزایای آن می‌پردازیم.
 

تکنولوژی ساخت باتری گوشی موبایل

باتری‌ نیکل کادمیُم

قدیمی‌ترین باتری‌ها با عنوان باتری‌های نیکل کادمیم روانه بازار شد. باتری‌های نیکل کادمیم اولین نسل از باتری‌های قابل‌حمل بوده و تولید و استفاده آن متوقف شده است. این باتری‌های از نیکل اکسید و کادمیم به‌صورت فلز درالکترود تشکیل شده است.
 
گوشی قدیمی MOTOROLA-DP4800 با باتری نیکل کادمیم

بزرگ‌ترین مزیتی که این نوع باتری‌ها داشتند این بود که مسیر پیشرفت را برای نسل‌های بعدی باتری هموار ساخت. معایب این نوع باتری‌ها آن‌قدر زیاد است که باعث شد بشر به این نوع باتری بسنده نکند، از جمله معایب این باتری می‌توان به اندازه بزرگ باتری و حجم کم آن، حرارت بیش از حد و ایجاد مشکل در عملکرد گوشی و وجود عنصر سمی کادمیُم در ترکیبات باتری اشاره کرد که عملاً بازیافت را غیرممکن می‌کرد.
 

باتری نیکل هیدرید،نسل بهبودیافته نیکل کادمیُم

نسل بعدی از باتری‌ها نسل بهبودیافته نیکل کادمیُم است که با عنوان نیکل هیدرید پا به عرصه تکنولوژی گذاشت که از لحاظ ظاهری شباهت زیادی با باتری نسل قبلی خود دارد. باتری‌های نیکل هیدرید از لحاظ ساختاری شبیه به باتری‌های نیکل کادمیمی است با این تفاوت که بجای استفاده از عنصر سمی کادمیُم ازآلیاژ جذب‌کننده هیدروژن استفاده شده است که این تغییر باعث شده اندازه و وزن باتری کاهش یافته و ظرفیت باتری تا سه برابر افزایش یابد. در این نسل مشکل داغ شدن و ایجاد اختلال را نداریم و سرعت شارژ به شدت افزایش‌ یافته است اما به همان سرعت نیز انرژی باتری خالی می‌شود طوری که در طول شارژ نیازمند به شارژ متوالی باتری خواهید بود.
 
گوشی تاشو Samsung SCH U470 با باتری نیکل هیدرید

باتری‌های لیتیوم یونی

می‌توان گفت انقلابی در صنعت باتری‌های قابل شارژ را به پا کرد. کاهش وزن و حجم و افزایش دوام باتری مهم‌ترین مزیت این نسل از باتری‌ها به شمار می رود. همچنین یکی از مزیت‌های دیگر که برای طراحان گوشی‌های هوشمند ارزشمند است، توانایی تولید در شکل‌های متفاوت در حجم دلخواه است. این نکته باعث شده طراحان با کمبود فضا در تلفن همراه کنار بیایند. با افزایش استفاده از تلفن همراه‌های هوشمند با سخت‌افزارهای قوی‌تر نیاز به باتری‌های لیتیوم یون برای تأمین انرژی بیش از پیش احساس شد و همین امر سبب شد تا این نوع باتری‌ها بخش بزرگی از نیازهای مصرف‌کنندگان رو تأمین نماید و امروز اکثر باتری گوشی موبایل‌ها از ساختار لیتیوم یونی هستند.
برای شارژ باتری‌های لیتیوم یونی نیاز به تخلیه کامل آن نبوده کاربر می‌تواند هر لحظه باتری گوشی خود را بدون آسیب رساندن به سلول‌های باتری شارژ نماید.
 

روش های افزایش طول عمر باتری گوشی

در استفاده از باتری‌های لیتیوم یون که در اکثر گوشی های بازار به کار رفته است برای افزایش طول عمر گوشی باید به نکات زیر توجه کنیم:
1. قبل از دشارژ شدن کامل گوشی خود را به شارژر متصل نمایید. بالای 10 درصد گوشی خود را شارژ کنید.
2. بعد از شارژ کامل گوشی خود را از شارژر جدا کنید حتی بهتر است موقع رسیدن به 90 درصد از شارژر جدا کنید.
3. هنگام شارژ از گوشی استفاده نکنید.
4. در هر صورت مراقب باتری باشد تا دمای باتری افزایش نیابد. حرارت زیاد مساوی است با مرگ باتری لیتیوم یونی!
عمر باتری‌های لیتیوم یونی که اصطلاحاً سایکل (چرخه) باتری می‌باشد، 400 الی 500 شارژ کامل صحیح بوده که تولید کنندگان ادعای دوام سه‌ساله را به مشتریان خود تضمین می‌کنند که این مورد کاملاً به نوع و حجم استفاده کاربر از تلفن همراه بستگی دارد.
 
باتری لیتیوم یون آیفون 7
 

باتری‌های لیتیوم پلیمر، نسل پیشرفته باتری لیتیوم یون

این نوع از باتری‌ها بعد باتری لیتیوم یون پا به عرصه نهاد. در این نسل از باتری‌ها، راحتی تولید به شکل دلخواه از نسل قبلی بیشتر بوده و وزن و حجم آن نیز کاهش‌یافته است. همچنین قاب محافظ به کار رفته در آن، خطر آتش گرفتن باتری را به حداقل ممکن می‌رساند.
هر دو نوع از باتری‌های لیتیومی بسیار پرطرفدار هستند و امروزه در اکثر تلفن های همراه به کار می روند. باتری‌های لیتیوم یون برای اکثر گوشی های معمولی و لول پایین عالی است درحالی که باتری‌های لیتیوم پلیمر برای گوشی های پریمیوم با بدنه ای باریک و شیک انتخاب خوبی است.

باتری اورجینال را از آکالند بخواهید.

آکالند
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *