آموزش فعال سازی Google Chat و استفاده از آن

Active Google Chat

چت چند نفره به طور همزمان یکی از ویژگی های برنامه هایی مانند Slack است که این روز ها تبدیل به روشی معمول برای برقراری ارتباط بین همکاران و دوستان تبدیل شده است. به خصوص به علت بیماری همه گیر کرونا که بسیاری از ما به صورت دور کاری کار های خود را انجام می‌دهیم. گوگل ظاهراً این موضوع را مورد توجه قرار داده و با الهام گرفتن از دو برنامه‌ی Chat و Rooms و ادغام آن ها در برنامه استاندارد Gmail، تبدیل به یکی از رقبای Slack شده است.
Google Chat به شما امکان می دهد جلسات گفتگو با دوستان را به صورت غیررسمی یا رسمی برگزار کنید. جلساتی که بین دو نفر یا چندین نفر به صورت دوستانه اتفاق می‌افتد، مکالمه‌ی گروهی می نامد. مورد دوم یعنی مکالمات رسمی از طریق فضای جداگانه ای انجام می شود که Google در حال حاضر آن را Room می نامد.

 

تفاوت این دو، در چیست؟

به گفته گوگل، چت روشی ساده برای دو یا چند نفر که می‌خواهند بدون هیچ تشریفاتی با هم صحبت می‌کنند، است مثل دعوت کردن دوستان به ناهار یا شام. گروه چتی که باز کرده اید تا زمانی که مکالمه ادامه پیدا کند خواهد ماند.

از طرف دیگر قابلیت Rooms برای مکالمات طولانی مدت است. هر اتاق نام خاص خود را دارد و افراد دیگر می توانند وارد یا خارج از این اتاق شوند، اعلان ها را ارسال کنند و حتی فایل هایی را به اشتراک بگذارند. حتی می توانید داخل اتاق ها، اتاق های دیگری ایجاد کنید. این قابلیت برای پروژه های کاری، برنامه ریزی مهمانی یا هر فعالیت دیگری است که می خواهید مکالمه را در طول روزها، هفته ها یا بیشتر داشته باشید، مفید است.

اگر فکر می‌کنید این قابلیت ها به درد شما می‌خورد کافیست قسمت Google Chat در حساب Gmail خود فعال کنید. در حال حاضر، باید این کار را جداگانه در مرورگر و دستگاه تلفن همراه خود انجام دهید.

 

چگونه Google Chat را در گوشی خود فعال کنیم؟

روی نماد سه خط در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید. به پایین رفته و “تنظیمات” را انتخاب کنید.

حساب خود را انتخاب کنید. “عمومی” را انتخاب کنید.

اگر از تلفن با سیستم عامل Android استفاده می کنید، “نمایش برگه های گپ و اتاق” (Show the Chat and Rooms tabs) را علامت بزنید. اگر از iPhone یا iPad استفاده می کنید، «نمایش برگه گپ و اتاق ها» (Show the chat and rooms tab) را روشن کنید.

توجه: اگر از iPhone / iPad استفاده می کنید، برای فعال کردن ویژگی Chat باید Gmail را بطور دستی بسته و دوباره باز کنید.

در پایین صفحه، به جای فقط نمادهای Mail and Meet، اکنون نمادهای Chat و Rooms وجود خواهند داشت.

 

 

چگونه Google Chat را در مرورگر خود فعال کنیم؟

به حساب Gmail خود بروید سپس از قسمت نماد چرخ دنده در گوشه بالا سمت راست، تنظیمات را باز کنید. “مشاهده همه تنظیمات” را انتخاب کنید. در فهرست بالا ، “Chat and Meet” را انتخاب کنید.

شما می توانید “گپ”، “Hangouts کلاسیک” و “خاموش” را انتخاب کنید. با فرض اینکه می خواهید گپ را امتحان کنید، روی آن کلیک کنید.

معمولاً چت در سمت چپ صفحه Gmail شما ظاهر می شود، اما می توانید آن را به سمت راست نیز ببرید. به هر حال، “چت و جلسه” به شما امکان می دهد در صورت تمایل، قسمت ملاقات را در Gmail پنهان کنید. روی “ذخیره تغییرات” کلیک کنید تا از این قابلیت استفاده کنید.

Activate Chat on a browser

هنگامی که صفحه Gmail شما رفرش شود، احتمالاً گوگل به شما یک پیام خوشامدگویی میفرستد. به جای جعبه های Meet و Hangouts که در گذشته در سمت چپ صفحه Gmail شما قرار داشت، اکنون گزینه های گپ، اتاق و ملاقات خواهید داشت. هر مخاطبی که قبلاً از طریق Hangouts با آنها گپ داشته اید در قسمت گپ جدید ظاهر می شود. هنگامی که بر روی نام آنها کلیک کنید، یک پنجره در پایین سمت چپ چت های قبلی به شما نشان داده خواهد شد. (توجه: اگر قبلاً فردی را در Hangouts مسدود کرده باشید، این مسدود کردن به گپ منتقل نمی شود.)

قبل از اینکه ما به جزئیات نحوه استفاده از Google Chat بپردازیم، ممکن است بعد از رفرش کردن صفحه، تفاوت های کوچک دیگری نیز مشاهده کنید. برای مثال نمادی که شبیه علامت نقل قول در پایین ستون سمت چپ شما بود که به Google Hangouts اشاره داشت اکنون با چند حباب نقل قول جایگزین می شود. دکمه بزرگ قبلی “نوشتن” در گوشه بالا سمت چپ (چرا مطمئن نیستم) با یک نماد مداد ناخوشایند کوچک جایگزین می شود. اکنون یک دکمه در سمت راست جعبه جستجو دارید که به شما امکان فعال، غیرفعال یا مزاحم نشوید را می دهد. همچنین می توانید وضعیت خود را تایپ کنید.

A new button

 

چگونه از طریق وب چتی را شروع کنیم؟

برای شروع یک گپ جدید، شما یک گزینه دارید: می توانید روی پیوند “یافتن گپ” بر روی گپ کلیک کنید، یا می توانید بر روی علامت مثبت در گوشه های گزینه ی چت یا اتاق کلیک کنید. در هر صورت، یک منوی کشویی ظاهر خواهد شد.

اگر می خواهید فقط با یک نفر گپ بزنید، نام او را در قسمت بالا تایپ کنید و که به گزینه‌ی گپ کوچک منتقل خواهید شد. (در صورت تمایل می توانید آن را به حداکثر برسانید.) اگر می خواهید با بیش از یک نفر گپ بزنید، “مکالمه گروهی” را انتخاب کنید. سپس می توانید افرادی را که می خواهید با آنها گپ بزنید را یکی یکی انتخاب کنید.

همین منو به شما امکان می دهد یک Room هم به وجود آورید یا اتاق های موجود را ببینید یا به درخواست های مکالمه ‌ی خود از دیگران نگاهی بیندازید. (به عبارت دیگر جستجو برای درخواست های قبلی برای چت از افراد دیگر)

Begin a chat on the web

چگونه از طریق گوشی چتی را شروع کنیم؟

روی نماد گپ و سپس “چت جدید” در گوشه پایین سمت راست ضربه بزنید.

می توانید در اینجا نام شخصی را تایپ کنید، یا اتاقی ایجاد کنید یا اتاق های موجود را مرور کنید.

اگر می خواهید مکالمه گروهی ایجاد کنید (یعنی با چند نفر گپ بزنید)، ابتدا نام اولین شخصی را که می خواهید با او گپ بزنید تایپ کنید (یا نام آنها را از لیست کشویی انتخاب کنید)، سپس روی نماد گروهی که در همان فیلد که تایپ می کنید ظاهر می شود، نام های دیگری را اضافه کنید.

 

 

افرادی که به گپ شما دعوت می شوند ایمیلی با گزینه پیوستن به مکالمه یا مسدود کردن آن را دریافت می‌کنند. اگر در Hangouts یا Chat باشند، اعلانی دریافت می کنند.

در دو حالت استفاده از تلفن همراه یا نسخه‌ی وب برای نوشتن پیام جدید، باید در قسمت پایین صفحه تایپ کنید. مجموعه ای از نمادها در کنار یا قسمت پایین ورودی به شما امکان می دهد شکلک اضافه کنید، فایلی را آپلود کنید یا از Google Drive اضافه کنید و حتی یک جلسه ویدیویی را شروع کنید (همان Google Meet) همچنین برای یک رویداد، برنامه ریزی کنید.

chat can include images and emoji

چگونه یک Room درست کنیم؟

اگر از طریق وب اقدام می‌کنید، گزینه‌ی گپ یا اتاق را در سمت چپ Gmail انتخاب کنید و روی علامت مثبت کلیک کنید. در تلفن همراه، روی نماد اتاقها ضربه بزنید سپس”ایجاد اتاق” را انتخاب کنید.

Create a Room

نامی برای اتاق انتخاب کرده و افراد مورد نظر خود را اضافه کنید. (اگر آنها در لیست مخاطبین شما نیستند، می توانید آدرس ایمیل آنها را تایپ کنید.) روی “ایجاد” کلیک کنید تا شما را به اتاقی که ایجاد کرده اید ببرد.

افرادی که دعوت شده اند ایمیلی به همراه لینک دریافت می کنند. وقتی روی پیوند کلیک می کنند، اتاق جدید به آنها نشان داده می شود و به آنها امکان می دهد که به آن بپیوندند یا آن را مسدود کنند. (اگر آنها هنوز به Chat نپیوسته اند، از Hangouts اعلان دریافت می کنند.)

A room can include images

چند نکته در مورد اتاق ها: اگر با استفاده از حساب شخصی (یا حساب تجاری) اتاقی ایجاد کرده باشید، هر کسی که جزئ اعضای اتاق باشد، می تواند نام آن را تغییر دهد. قانون های دیگر در مورد استفاده از اتاق را میتوانید در صفحه پشتیبانی Google پیدا کنید. قوانین مربوط به حساب تجاری یا شخصی کمی گیج کننده است که امیدواریم گوگل این مشکل را در آینده حل کند.

 

منبع :
الهه الوندی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *