یش نمایش Android 12: جالبترین بروزرسانی در سالهای گذشته

Android 12 Preview

اندروید 12 که به طور رسمی چند روز پیش رونمایی شده است با تصاویر افشاء شده بسیار جذاب به نظر میرسد. گذشته از پوشش رنگی جدید که در سراسر رابط کاربری و منوهای مختلف دیده می شود، پیشرفت چشمگیری در عملکرد، حفظ حریم خصوصی، امنیت و ویژگی های جدید به آن اضافه شده است. بیشتر ویژگی های جدیدی که در فیلم نشان داده شده اند هنوز در آخرین نسخه بتا وجود ندارند و با انتشار نسخه های بعدی بتا از راه می رسند.

تاریخ انتشار اندروید 12

اندروید 12 اواخر امسال وارد بازار می شود، اما اولین نسخه آزمایشی در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است. در واقع، کاربران به دنبال آپدیت جدید، می توانند از امروز آن را دانلود کنند. نسخه بتا در Pixels گوگل و همچنین تعداد زیادی دستگاه دیگر از ASUS ،OnePlus ،Oppo ،Realme ،Sharp ،TCL ،vivo ،Xiaomi و ZTE در دسترس است.

 
Android 12 release date
 

گوگل بازه زمانی زیر را برای مرحله‌ی نسخه بتا، عرضه به بازار و به روزرسانی نرم افزار را که باید تا اواخر تابستان به دست کاربران برسد را نشان داده است. طبق این بازه ‌ی زمانی ما انتظار داریم گوشی Pixel نیز شامل اندروید 12 شود.

 

برداشت های کلی اندروید 12

از آنجاییکه زمان کوتاهی است که نسخه‌ی بتا عرضه شده است، در نتیجه برای قضاوت کردن خیلی زود است. متأسفانه بسیاری از ویژگی های جذاب جدید از بین رفته اند. با این وجود خلاصه ای از طراحی جدید را برای شما شرح می‌دهیم. اکثر ویژگی های جدید در تاریخ بعدی به دست می آیند، اما در نسخه‌ی فعلی شاهد موارد جذابی هستیم. مسلماً، هیچ تضمینی وجود ندارد که همه این تغییرات در همه دستگاه ها سازگار شود. مطمئناً، همه چیز عالی نخواهد بود مثل منوی تنظیمات کودکانه و گنگ، اما باید گفت که هر نرم افزاری بدی ها و خوبی هایی دارد.

 

طراحی اندروید 12

بدون شک طراحی با اندروید 12 برای همه جدید است و سیستم جدید طراحی “Material You” را به همراه دارد. تصاویر و ظاهر جدید رابط کاربری حس سرزندگی را در کاربران ایجاد می کند. پس زمینه سفید دیگر از بین رفته است و به جای آن رنگ های پاستیلی کمرنگ به میدان آمده اند که متن، آیکون ها و محتوای روی صفحه را به خوبی به نمایش می گذارد. پالت رنگ بر اساس پس زمینه انتخابی ما به طور خودکار تغییر می کند. متأسفانه، این ویژگی در بتا که بتوانیم پالت رنگ را خودمان تنظیم کنیم هنوز فعال نشده است. امیدواریم در نسخه های بعدی شاهد تغییرات چشمگیری باشیم.

 
Android 12 Design
 

اندروید 12 به شما امکان سفارشی سازی گسترده ای می دهد.

به لطف ویژگی ای که با نام Color Extraction، سیستم عامل اندروید به طور خودکار تعیین می کند که کدام رنگ غالب و کدام رنگ مکمل است، بنابراین برای اعلان، صفحه قفل، کنترل های میزان صدا جدید و ابزارک ها رنگ های متناسب را به صورت خودکار تعیین می کند. گوگل همچنین تعداد زیادی انیمیشن جدید ایجاد کرده است که باعث ایجاد حس انسجام در کل رابط کاربری می شود اما ظاهرا Google هنوز آن را در نسخه بتا پیاده سازی نکرده است.

 
Android 12 Material You design language 1.Android12KeywordHeader.max-1000x1000.jpg
 

گذشته از رنگ، رابط کاربری به شدت تغییر کرده است. برای اولین بار، پنل تنظیمات سریع نیز ساده شده است: نوار لغزنده روشنایی اکنون در بالای اعلان قرار دارد و بسیار بزرگتر از قبل است. تنظیمات سریع در حال حاضر فقط دارای چهار قسمت است که باعث ظاهری تمیز در نوار اعلان می‌شود. اگر به طور کامل نوار اعلان را پایین بکشید و چهار بخش دیگر را خواهید دید. البته ویجت موسیقی Now Playing در صورت لزوم همچنان در دسترس است و به شما امکان دسترسی آسان به موسیقی یا پادکست ها را می دهد. Google Pay و Home Controls نیز دو ویجت جدید بسیار مهم به بخش اعلان هستند.

 

 

اعلان ها اکنون در پس زمینه مات و همراه با نرم افزارها ظاهر می شوند که قابل قبول به نظر می رسد. گوشه های گردتر باعث تمیزتر دیده شدن اعلان ها می‌گردد. اعلان های دریافت شده از برنامه های چت همچنان به صورت مکالمه ظاهر می شوند و به شما این امکان را می دهد بدون اینکه برنامه پیام رسان موردنظر را باز کنید، به راحتی چت ها را مشاهده و جواب فرد موردنظر را بدهید. منوی تنظیمات شکل جدیدی پیدا کرده است. برای اولین بار، منوی تنظیمات جدید تمیزتر به نظر می رسد. در نسخه های قبلی اندروید، می توانستید مستقیماً ببینید که چقدر فضای ذخیره سازی دارید یا میزان باتری فعلی چقدر زمان برای خالی شدن دارد، اما در اندروید 12 این موارد حذف شده اند.

 

 

حریم خصوصی و امنیت اندروید 12

گوگل در افتتاحیه سخنرانی از تمرکز بسیار روی امنیت و حریم خصوصی خبر داد. در گوشه بالا سمت راست، علامت های جدیدی در زمینه‌ی حریم خصوصی به مانند سیستم عامل iOS اضافه شده است که نشان می دهد دوربین یا میکروفون شما به طور فعال توسط کدام برنامه استفاده می شود. با ضربه زدن روی این آیکون ها دقیقاً مشخص می شود که کدام برنامه ها از میکروفون و دوربین تلفن شما استفاده می کنند. دو بخش جدید در تنظیمات سریع به کاربر امکان می دهد تا میکروفون، دوربین یا دسترسی به هر دو را به طور کلی خاموش کند. این ویژگی یک آرامش خاطری را در افراد حساس به حریم خصوصی ایجاد می کند. در حال حاضر نسخه‌ی بتا شامل این ویژگی نمیشود.

 
Android 12 Privacy and Security
 

یکی دیگر از ویژگی های حریم خصوصی، داشبورد جدید حریم خصوصی است که به راحتی به شما نشان می دهد هر چند وقت یک بار کدام برنامه ها به چه داده هایی دسترسی پیدا می کنند. همچنین می توانید دسترسی های داده شده به برنامه ها را مستقیماً از داشبورد لغو کنید تا بدانید از نظر حریم خصوصی در تلفن شما چه اتفاقی می افتد. همچنین دسترسی های غیر مجاز برنامه ها را غیر فعال کنید.

 
Another privacy conscious feature
 

نحوه‌ی دسترسی به مکان نیز تغییر یافته است. در صورت درخواست دسترسی به مکان، به کاربران این امکان داده می شود که می‌خواهند مکان دقیق یا تقریبی را به اشتراک بگذارند. این ویژگی نیز هنوز در نسخه‌ی بتا موجود نیست، اما اگر به صفحه اختصاصی اطلاعات هر برنامه بروید، می توانید از دستیابی به مکان دقیق جلوگیری کنید.

 
Location access
 

سرانجام، ویژگی Android Private Computer Core به Google کمک می‌کند تا کارهای مختلفی را روی خود دستگاه انجام دهد و حتی کمتر از فضای ابری استفاده کند. به عنوان مثال: Live Caption ،Now Playing و پاسخ هوشمند همه از طریق تلفن شخصی شما انجام می شوند و نیازی به کمک گوگل نخواهند داشت.

عملکرد اندروید 12

هر ساله اندروید سریعتر و کارآمدتر می شود. با پیشرفت های روز افزون، اندروید 12 سریعتر و پاسخگویی بیشتر با بازدهی بالاتر در مقایسه با اندروید 11 داشته باشد. گوگل می گوید که زمان پردازش مورد نیاز برای خدمات اصلی سیستم تا 22٪ کاهش یافته در حالی که به طور همزمان میزان استفاده از هسته های بزرگ توسط سرور سیستم را تا 15٪ کاهش داده است. این ها دستاوردهای چشمگیری هستند که قطعاً در طولانی مدت، منجر به بالا رفتن عمر باتری می شود.

تا آنجا که در آخرین نسخه بتا دیدیم، این رابط کاربری هم در Pixel 4 XL و هم در Pixel 5 عالی اجرا می شود. برنامه ها خیلی سریع بارگیری می شوند. به خاطر داشته باشید که نسخه بتا در حال کامل شدن است، بنابراین میتوانیم امیدوار باشیم تا تغییرات مهم و خوشایندتری در انتظار است. علاوه بر همه اینها، یک استاندارد جدید در اندروید 12 با نام Performance Class تعبیه شده است که به شناسایی دستگاه های با کارایی بالا کمک می کند و اطمینان حاصل می کند که ویژگی ها همانطور که در نظر گرفته شده است کار خواهند کرد.

 

منبع :
الهه الوندی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *